bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

name two ways that communities can reduce their collective ecological footprint
Which mineral is mined for its iron content? (1) hematite (3) galena (2) fluorite (4) talc
Which factor would not limit the production of glucose by photosynthesis in plants?
Which word correctly completes the sentence? That blue hat looks really __________ on her. a. well b. good
which type of drug can distort a persons thoughts, senses and mood?
how much is the final cost of my $29,990 car at 6.5%
Most southern Italian immigrants to the United States had been _____ in their home country. factory workers domestic servants farmers soldiers
How do you solve 8a+a-3=6a-2a-3 step by step
What are the five parts of a cardiovascular system
Explain why a chlorinated swimming pool water would be a homogenous mixture?