ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

Poverty typically pressures parents around the world to reduce family size
How old were the menendez brothers when they killed their parents?
The best way to invest in real estate today?
Cars arrive to a service center randomly and independently at a rate of 5 per hour on average, what is the probability of 0 cars arriving in a given hour?
Vaughn manufacturing prepared a 2016 budget for 195000 units of product. actual production in 2016 was 205000 units. to be most useful, what amounts should a pe
NEED HELP ASAP!!! The coordinates of the vertices of quadrilateral ABCD are A(0, −4) , B(−4, 3) , C(3, 4) , and D(6, −1)
What is theme and how does the reader discover theme
Plz help me is my answer correct on 1 part a if not tell me the right answer pls and do part b too pls use the graph
multiply or divide 5x+10/x+2 * 2x/4x-10
One of the chief obstacles john kennedy had to overcome in order to win the election of 1960 was the fact that he