treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-lb bag of apples costs $4.50. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

starkeykamryn22
starkeykamryn22 starkeykamryn22
  • 26-01-2021

Answer:

.90 per pound

Step-by-step explanation:

just take 4.50 and divide it by 5 to get .90 and you can just check it by taking .90 and multiplying it by 5 and you still get 4.50 as the overall price

Answer Link

Otras preguntas

what are the two types of limiting factors?
to make mortar you mix 1 shovel of cement with 5 shovels of sand. how much sand do you need to make 30 shovels of mortar
What did the use of atomic bombs during World War II lead to? a ban on all nuclear weapons for all developed countries for years in the future the need for a gl
What is 1/4 times 1/4
The age of three sisters are consecutive integers. The sum of their ages is 45. Calculate their ages.
Darwin’s finches evolved on an island. What is the main reason that islands often provide good examples of evolution?
What is a bureaucracy? A.a group of officials who help run a government or other organization B.a hereditary ruling class C.a densely packed battle formation u
what are the two types of limiting factors?
Darwin’s finches evolved on an island. What is the main reason that islands often provide good examples of evolution?
The results of the Puritan and Glorious Revolutions in England were significant for Europe and the Americas because they demonstrated that __________.