willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

which type of protocol allows for a secure data transmission using encryption methods?
A gas made up of atoms escapes through a pinhole 0.392 times as fast as Ne gas. Write the chemical formula of the gas.
Given the function f(x) = 3x - 3, explain how to find the average rate of change between x = 0 and x = 5.
What’s the answer to this math problem
What is the exact volume of the cone?A 80π ft³B 4003π ft³C 400π ft³D 418710π ft³
A type of fish for your aquarium costs $7 each. You can spend at most $28. How many of these fish can you buy? Write an inequality to model the problem. Then so
Which number is the same as ? A. -2 B. 1/8 C. 2 D. 32 E. 512
Read the excerpt from The Land. I looked down at Mitchell and stopped, knowing that despite our understanding, he was itching for a fight with me. Now, I don't
Point D is at (-4,-2) on a coordinate plane, what would be the ordered pair if you reflected point D horizontally? How do you know?
Need help on this question asap pleasee I would really appreciate it