TrixT123
TrixT123 TrixT123
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The store sells walnuts for $2.95 per pound. Corey bought 2.4 pounds of walnuts. Before tax, how much will the walnuts cost?

Respuesta :

azuwa1
azuwa1 azuwa1
  • 23-02-2021

Answer:

$7.18

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds bought by the cost of one pound.

 (2.4 pounds)($2.99 per pound) = $7.176 ≅ $7.18

Answer Link
hshefegege hshefegege
  • 23-02-2021
(2.4 pounds)($2.99 per pound) = $7.176 = $7.18
Answer Link

Otras preguntas

please help meeeeeeeeeeeeeeeee
help me please eeeeee
Write an expression that is equivalent to 30(x + y + 1)
The population of a city has decreased by 33% since it was last measured. If the current population is 13,400, what was the previous population? 0 Х ? Continue
: Draw the structures of R-benzoin, S-benzoin, R,R-hydrobenzion, S,S-hydrobenzion and R,S-hydrobenzion (meso-hydrobenzoin) with the correct stereochemistry. Als
If a rectangle with length 6 cm and width 4 cm is enlarged by a scale factor of ½, then what is the perimeter of the new rectangle?
need help please n ÷ 8 = 13 ​
w What is the value of a? 4 5 units C Os units O 6 units O 7 units
which government organization best completes the title of the graphic
can anyone help me please it due today?​