pencilsharpener1024
pencilsharpener1024 pencilsharpener1024
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Miranda spent $1.45 on 5 bananas. What is the unit rate? $ ___________ per banana *

Respuesta :

stjackson0122 stjackson0122
  • 23-02-2021
She spent 0.29 for each one of the bananas because if u divided 1.45 by 5 u get 0.29
Answer Link

Otras preguntas

convert 288/35 to a mixed number
Which of the following questions is a thinker/doer most likely to ask? A. Why? B. How? C. What if? D. What?
Blood separates in 2 layers. What does the lower layer consist of?
how did the fear of losing the space race affect schooling in the united states
What is the meaning of the word "medium" as it is used in the following sentence? The school selected radio as its medium for broadcasting its new policies. (3
solve the following equation: 96= -6( -4-3y) a. y=2 b.y=4 c.y= -2 d. y=6
What attracted Americans to the Sunbelt in the 1940s and 1950s? A. Free land given out by the government to encourage settlement B. Jobs in the autom
How do positive and negative particles interact
What number is less than -45
Gianna skied three times farther than Xavier. Xavier skied 4 miles. How far did Gianna ski