AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

Solve by Elimination.x + 2y = 73x - 2y = -3
the problem is three n squared minus 17  n plus 24
what happens during vaporization and evaporation?
How to I find the perimeter of rhombus
If there are no apples on the bush and one skis off onto the earth how many fruits are left to be drinken by the humans?
List three impulse goods that you or someone you know has purchased
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
What is ( √2 - √3 )² =
Simplify each side of the following equation before applying the addition propertyx − 9 + 6 = −5 − 4
If the tax rate is 6.5%, what is the tax on $80?