ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences contains a simile? A. The wind blew the clouds across the blue sky. B. The clouds were white and puffy. C. The clouds in the sk
Which invention was most important in revolutionizing the meat industry?
round 4.57 to the nearest whole number
Lymphocytes produce special proteins against foreign invaders called _____. a. macrophages b. antigens c. antibodies d. lymph
Terrorists carried out their attacks on September 11, 2001, by a. using truck bombs. c. planting bombs on airplanes. b. hijacking airplanes. d. attaching bom
76 less than the quotient of an unknown number and 5 is 116. What is the equation for the statement shown? Let x represent the unknown number.
8 kilometers, sprinted 500 meters, and climbed bleachers for a distance of 1.5 kilometers during track practice. How many meters, in total, did he travel during
find the difference between 304 and 217
how do you estimate 640 3
round 123 to the nearest ten