rowanmellott rowanmellott
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.28. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

shreyarajesh13
shreyarajesh13 shreyarajesh13
  • 25-02-2021

Answer:

Cost of 1 sweet potato is $6.28 divided by 4 which will give $1.75

Answer Link
theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 25-02-2021

Answer:

$1.57

Step-by-step explanation:

What we know:

- There are 4 pounds of sweet potatoes

- 4 pounds of sweet potatoes cost $6.28

To find the cost per pound of sweet potatoes, divide $6.28 by 4.

6.28 ÷ 4

= $1.57

Therefore, the cost per pound of sweet potatoes is $1.57.

Answer Link

Otras preguntas

What percentage is the fraction 2/4 equal to?
Find the slope of the line passing through the points , −7−7 and , −36.
Convert 850 nm wavelength into frequency, eV, wavenumber, joules and ergs.
State one function of parenchyma and collenchyma
Help!! Please ASAP.....
i need help converting 25 oz to g
The Chinese system presented in the text has symbols for 1 through​ 9, and also for​ 10, 100, and 1000. What is the greatest number expressible in that​ system?
3 over 18 as a percent please help
Find the approximate side length of a square game board with an area of 101 in squared
what is the dimension for voltage​