zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is responsible for the digestion of food, breathing, and the regulation of body temperature?
Whats heavier? 100 pounds of gold 100 pounds of feathers
It is important to keep a copy of your written plan and safety records off-site. A) True B) False
Which of the following best describes a hymn
Which show ways to make 2,067?
What is arc PR? And how do you solve it?
7 to the -4 power x 7 to the 4 power the answer is supposed to be one, i just dont know how to get to it
The tiny gaps between adjacent schwann cells are called
as more resistors are added in series to a constant voltage source, the power supplied by the source will decrease. Why?
PPLLLZZZZ HELP ME!!! I AM TIMED!! WILL REWARD!!! What natural factors do scientists study to understand long-term climate change? Check all that apply. Earth’s