hamda79 hamda79
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 200g packet of oreos costs $3, calculate how much would a 50g packet cost?

Respuesta :

shivzsardha36
shivzsardha36 shivzsardha36
  • 22-03-2021

Answer:

75c

Step-by-step explanation:

(50/200)×3=3/4=0.75

Answer Link

Otras preguntas

A farmer sells 8.5 kilograms of apples and pears at the farmer's market. 4 5 of this weight is apples, and the rest is pears. How many kilograms of pears did sh
I feel like I know but pls help
Why do his feelings change
what are the Seven parts of the water system
Which Character in the Diary of Anne Frank do you dislike the most? What have the playwrights written to make you feel this way toward the character?
Output: Look at the questions and choices on page 999 of your textbook. Enter the UPPERCASE letter of your choice for each question when prompted below. Enter y
what does it mean if a micrograph is false colored?
IS The expression 3.6 × 3.6 × 3.6 × 3.6 equivalent to the expression 3.6 × 4?
Find the volume of a cone with a height of 12m and a base diameter of 10m. Use the value 3.14 for π, and do not do any rounding. Be sure to include the correct
The cost of a pen at the office supply store is $2.65. The school store sells the pen for $3.45. How much does the school store markup the pen? Enter the correc