ryannwoodman ryannwoodman
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?"
$4.50 for 9 cans of soda
$9 for 20 cans of soda
What is the unit rate for the $4.50 option? *

Respuesta :

escobedo12destiny escobedo12destiny
  • 24-03-2021
4.50/9 and 9/20 to find rates
Answer Link
kalitraweek
kalitraweek kalitraweek
  • 24-03-2021

Answer: the unit rate is $.50 and the better buy is $9 for 20 cans

Step-by-step explanation: hope it helps....

Answer Link

Otras preguntas

look at the screenshot, need help
please explain how to answer this type of question. if you can, please answer them but you dont have to.
PLEASE HELP ME ANYONE
were does jonas live in the giver
What is the volume of a sphere with a radius of 9 units? a O A. 9721 units3 O B. 2437 units3 O c. 4867 units3 O D. 32471 units
How do viable errors cause a portion of a population to have a certain trait, like red hair?
What do you mean by quality life?​
Write an article on how urbanisation and crime are related/linked.
Why were American manufactured goods more expensive then British goods?
How has David’s post-college life been impacted by his financial decisions?