daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

The most commonly spoken language in the Fertile Crescent around the time of Jesus was __________. Arabic Latin Hebrew Aramaic
Which of the following talents did Benjamin Franklin prove himself to have in Philadelphia? Select one: a. Farming b. Writing c. Accounting d. Construction
Solve each linear system. Verify each solution by substituting the coordinates of your solution into both equations. x-y=8 and x+2y=2
how did the dutch extract raw materials from their colonies in the east indies - Google Search
Like the Maya, the people of Teotihuacan were mainly farmers and
what did william bradford's quote "as one small candle may light a thousand, so the light here kindle hath shone unto many, yea, in some sort, to our whole nati
use sedimentary in a sentence
Which word correctly completes the sentence? When we cleaned the attic, we threw out a large __________ of old junk. A. number B. amount
you like to do more than is expected of you agree or disagree
kiera's dance class starts at 4:30 p.m. and ends at 6:15 p.m. How long is her dance class?