Jannels4e2etianthatm Jannels4e2etianthatm
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Lamar bought 20 pounds of dog food for $4.99 for his dog, Buster. The next day, the shop down the street offered 50 pounds of the same brand of dog food for $12.50. Did Lamar get a better deal? ...?

Respuesta :

Lampa20
Lampa20 Lampa20
  • 23-11-2016
To calculate what is better deal we need to calculate how much 1 pound of dog food costs at both shops.

First shop:
4.99/20 = 0.2495$/pound

Second shop:
12.50/50 = 0.25$/pound

This means that first shop had slightly better deal since at that place pound was a bit less expensive.
Answer Link

Otras preguntas

Ritchie wants to paint his bedroom ceiling and four walls. The ceiling and each of the walls are 8 feet by 8 feet. A gallon of paint covers 40 square feet.Write
How do I solve for A??
Stephanie finances $423,000 with a 20/5 balloon mortgage at 4.45%. How much will she pay for principal and interest over the life of the loan? Can someone show
what is x when 1/7 + x = 2/3x
How is the information in a dna molecule expressed in an organism?
Which sentence is correctly spelled and capitalized? A. Maria and Nancy will deposit proceeds in the account at Land Bank after their shift. B. Maria and Nanc
On the production line, it takes John 2 minutes less time than Mark to assemble a watch. Working together they can assemble 5 watches in 12 minutes. How long do
Let b= 1.79, w= 5.44, and l= 1.92. Find the surface area of the 3D image.
Which leg of triangular trade was called the "middle passage" a. africa to north america b. africa to europe c. north america to europe d. europe to africa?
WHO WANTS AN EASY QUESTION True or False All waves have the same wavelength.