robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

Divide 1.20m in the ratio 2:3:4
Split £100 into the ratio 5:4:1
How do I do this question 9q - 15 = -78
Why did the Supreme Court ruling in roe v. Wade represent a victory for women's rights activists
what is the nth term to: 1,13,33,61,97,141
Can braces make you feel sick after they've been put on?
how can you use ratios and rates to solve problems?
what is the nth term to: 1,13,33,61,97,141
What is half one added to three quarters
Describe Washington's actions leading up to and during the Patriot victory at Yorktown.