Kasandrasantana1234 Kasandrasantana1234
  • 23-11-2016
  • Advanced Placement (AP)
contestada

A DVD costs twice as much as a music CD. Jack buys 2 DVDs and 2 CDs and spends $45. Determine how much one CD costs, in dollars. [Only an alegbraic solution can receive full credit]

Respuesta :

bartdrinksmalk
bartdrinksmalk bartdrinksmalk
  • 23-11-2016
Let [tex]d=[/tex] the cost of a DVD
Let [tex]c=[/tex] the cost of a CD

We have
[tex]d=2c[/tex]
and
[tex]2d+2c=45[/tex]

We can replace [tex]d[/tex] with [tex]2c[/tex] in the second equation and get
[tex]2(2c)+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 4c+2c=45[/tex]
[tex]\rightarrow 6c=45[/tex]
[tex]\rightarrow c=7.5\rightarrow\$7.50[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

how do you write a billion what I'd a billion
which shows the equation c=a(w/150) correctly solved for the variable w ?
what three things do most bacteria that cause foodborne illness need in order to grow and reproduce
The age of the universe is thought to be about 14 billion years. Assuming two significant figures, write this in powers of ten in years
what is the meaning of tremendous
In which part of a professional email should you try to brief but highly descriptive
what is the placement value in the digits 4s in the numbers 4,448
What is the fraction pairs of 80
which of the following sentences correctly uses a hyphen
A population of insects doubles every month. This particular population started out with 20 insects. Write an equation to model this scenario.