tacoplate96
tacoplate96 tacoplate96
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

HELP NEEDED ASAP Thanks class=

Respuesta :

jenzythedancer21 jenzythedancer21
  • 23-04-2021

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

Answer Link

Otras preguntas

A bird is flying 100 feet off the ground. Looking down at a 45° angle, it sees a mouse standing still. Approximately how far will the bird have to fly to catch
What is the prime factorization of 28
a bottle contains red marble and blue marbles. a marble is chosen at random and not replaced. then a second marble is chosen at random. determine the probabilit
Match the sequence with the correct indicated term.1)a1 = -4, d= -9, n=202)a1 =20, d=4, n=813)a12 for 8,3,-2,...AnswersA)340B)-47C)-175D)94*PLEASE EXPLAIN*
2,7,26,101,400 what is the next number
Submerged basaltic volcanoes that are higher than 1 km are called
5^3x=27, what is the value of 5^2x?
Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 10% and the rest at 7%. He made a total of $580 in interest. How much
All of the following added to the growing tension between the North and the South EXCEPT A) Uncle Tom s Cabin B) Plessy v. Ferguson C) raid on Harper s Ferry D)
Match the sequence with the correct indicated term.1)a1 = -4, d= -9, n=202)a1 =20, d=4, n=813)a12 for 8,3,-2,...AnswersA)340B)-47C)-175D)94*PLEASE EXPLAIN*