samegrants502682 samegrants502682
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

. Kemone bought 3 pounds of hamburger for $2.56 per pound and a box of cereal for $3.95. How can you calculate how much she spent? *

Respuesta :

jaycemusgrave
jaycemusgrave jaycemusgrave
  • 25-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

you multiply 2.56 by 3 and add 3.95 an equation would look like y=(3×2.56)+3.95

Answer Link

Otras preguntas

What reading will a digital multimeter indicate, when set to the 4A scale, if the actual current flow is 200mA?0.002 A 0.020 A 0.200 A 2.000 A
Underline the verbs in each sentence. Write whether the sentence is in the present, past or future tense. Do it like this: John went to the store. (Past tense)
Nancy lives in a state where sales tax is 9%. This means you can find the total cost of an item, including tax, by using the expression c + 0.09c, where c is th
What is a plantlet? A small plant A small leaf-like structure that buds off the edge of leaves, used in asexual reproduction A small leaf-like structure that
HERE PLEASE HELP ME OUT
what is x and the measure of angle EHF​
Define the two types of stress. Explain which one is good and why, and which one is bad and why. Give examples of each.
How does glucagon work? A. It is a hormone released by the pancreas when blood glucose levels are low in order to raise the concentration of glucose. B. It is a
Someone help please I’ll give brainly
John flew a kite. He started flying the kite at 2:20 pm and ended at 3:14 pm. How many minutes did John fly a kite? 47 minutes 50 minutes 54 minutes 55 minutes