aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

ALL What is a major theme explored in the story? A.You should never give up. B.Big changes are hard to accept. C.Inspiration comes from unexpected places. D.It
What is the sum of 3 1/4 and 4 3/4 simplify answer
Is this proportional?
I'm a bit confused as to how I should figure this out, can someone help me?
A company's total expected overhead for the year is $500,000. Two activity cost pools have been identified: Customer Service with a total cost of $200,000 and a
Which event preceded the revolutions of 1989? Solidarity candidates were elected in Poland. Hungary implemented a free market economy. Communist rule ended in C
A block of mass m slides along a frictionless surface with kinetic energy Kiit collides with a block of mass 3m that is initially at rest, and the two blocks st
أنشئ فقرةً ، من أربعة أسطر، على لسان القرية، وهي تردُّ على الكاتب مطمئنة إلى أنها صامدة لن تزول .​
Explain how people know when Pilate is upset? What specific characteristic changes about her when this happens Song of Solomon
Anna has 60 coins in her piggy bank. She notices that she only has dimes and pennies. If she has exactly four times as many pennies as dimes, how many pennies a