eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

4/2 = what is the answer
in a conversation with a coworker you're not sure what she said about the Clearwater building site by repeating what you think she said in your own words you're
What value of r makes the equation true? r 0.12 = 0.20 A. r = 0.32 B. r = 0.08 C. r = –0.08 D. r = –0.32
Describe how to use a tens fact to find the difference for 15-8
How does that emphasis on nature reflect the everyday life of the people
Why did white settlers disregard treaty terms?
if a male has a WHR greater than 1, he is considered to be at high risk for cardiovascular problems. Calculate the WHR of a male with a waist measurement of 40
what two partial products would you add to find 513 x 46
Climatic conditions in the southern colonies most directly influenced the development of?
Two other ways to write 8.517 ,0.326 ,0.924 ,and1.075