katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

a machine that is programmed to package 1.20 pounds of cereal is being tested for its accuracy. in a sample of 36 cereal boxes, the sample mean filling weight i
FILL IN THE BLANK. after allowing phages grown with bacteria in a medium that contained 32p and 35s, hershey and chase used a centrifuge to separate the phage g
Write two paragraphs on fossils: What are they? h\How are they formed? Where are they found? What we learn from fossils
As chief of state, the president of the United States differs from chiefs of state in other countries because the president: the federal bureaucracy.
Do adjacency matrices have to be symmetric?
if a protocol is routable, at which tcp/ip layer does it operate?
Why was free verse popular during the Romantic period?.
How do you find the standard error of two samples?
iabsolute freedom of navigation upon the seas, outside territorial waters, alike in peace and in war, except as the seas may be closed in whole or in part by in
What is natural selection acting on?.