marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Why did Henry VIII leave the Catholic Church in the 1500s? He wanted to prevent the sale of indulgences. He married Anne Boleyn in defiance of the Pope. He draf
Why is Brazil developing the fuel ethanol into a major industry?
What is a bureaucracy? A.a group of officials who help run a government or other organization B.a hereditary ruling class C.a densely packed battle formation u
Who is responsible for saving the lives of the Athenians while their city was raided by Xerxes’ army?
Angle 4 is twice the size of angle 6, find angle 4. m∠4=
10. Hamilton How long does it take Lewis travelling at 156 m.p.h to cover 16 miles?
what is the mean absolute deviation of 26 43 48 29 16 30
The High Point of Pres. Nixon's foreign-policy efforts was A. The defeat of the strategic arms limitation treaty with the Soviets. B. South Vietnam's surprise v
César Chávez said that he learned a lot from Gandhi and Martin Luther King, Jr. Which of their strategies did Chávez adopt? A. leading hunger strikes, marches,
In the 15th century, Prince Henry the Navigator sponsored many voyages. What part of the world did people sailing for Henry the Navigator explore? A. Southeast