chesterankesha21 chesterankesha21
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

3. The total cost of 3 Nintendo Switch games is $89.97. If
each game costs the same amount, write an equation that
can be used to determine g, the cost of 1 game.

Respuesta :

xxxxxx123 xxxxxx123
  • 23-06-2021

Answer:

3x=89.97

 x=89.97/3

 x=29.99 -- price of one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what are method of operation in fish cages
Determine the object of interest for the situation described in the problem introduction. For this situation you should draw a free-body diagram for.
You are a young person who lives in Judaea during the time of Jesus’s ministry. You have attended His Sermon on the Mount. Write a letter to your grandparents t
PLEASE HELP!! Q.1. Based on the information in the unit, explain why the number of predators is declining in the Appalachian region. What effects might this hav
3 tons of bark cost $12,060.00. What is the price per pound?
Which model of bureaucracy best explains the way the government currently operates? why? in what ways might the patronage system be made more efficient?.
Drugs __ the chemistry of the brain and the way a person thinks. A. change B. don't change C. trick
Which of Romeo’s tragic flaws is best reflected in this dialogue? his hesitant nature his fearful nature his suspicious nature his reckless nature.
p(x)=ax-b p(1)=5 and p(2)=4   a+b=?HELP ME PLEASE​
Stage 1 sleep is characterized by a predominance of ________ wave activity in the brain. Group of answer choices delta alpha kappa beta