casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Identify and describe at least four visual or multimedia elements that you could use to enhance your own informational speech. Explain what purpose each element
PLEASE HELP ME WITH THIS ALGEBRA QUESTION!! THANK YOU!!
how would the acceleration of an object change if you doubled (2x) the force and quadrupled (4x) the mass a. acceleration remains the same b. acceleration woul
The ___________ is whose voice is being “heard” when reading a narrative. Dialogue Conflict Narrator Point of view
A piece of cardboard measures 10 in. by 15 in. Two equal squares are removed from the corners of a 10-in. side as shown in the figure. Two equal rectangles are
what year had the most number of female employees?
y when i put so much faith in ppl i get to know them then end up not really liking them or they take my love my faith me for granted:( anyways i am have a good
Jared just started a Tennis School. He found an online store selling racquets for $30 each. Write the rule to represent how much Jared spent on a set of racquet
Which expression are equal to the value of 3 in the number 14,397
Tyriq collects coins as a hobby. Over the years he created a huge collection. Tyriq would now like to know how many dimes and how many quarters he has in one ja