chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

Why do invasive species disrupt ecosystems? A. They can outcompete native species. B. They cannot be killed by any of the organisms in the environment. C. They
The vertices of a regular decagon are all numbered. Brianna must place a nickel or a dime on each of the vertices. In how many different ways can she do this?
(please help asap, i'll give brainlyist to the most helpful answer. I need the whole problems answered.) Solve using the standard algorithm. 1. 7,124÷26= 2. 8,9
How do you determine the direction the river is flowing
hello humans ~Which of the following statements is incorrect about Endoplasmic Reticulum?A. It is involved in lipid synthesis.B. It is involved in ribosome synt
What is the value of x given the following image?
Which of the following is characteristic of aerobic exercise? A. Tones muscle B. Builds muscle C. Builds body's ability to use oxygen D. Builds body's ability t
The setting in a novel often includes the social _____ of the plot and characters.
Water and liquid HF are good solvents for many ionic salts. However, oils and waxes with structures such as shown in the accompanying Lewis structure do not dis
Can some pls help meeee !?!?!?