Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Which medium would most likely use a conversational delivery tone? a. a radio talk show about sports b. a newspaper article on whale hunting c. an nightly world
Maria is concerned because she has been exposed to a small amount of radiation during an X-ray. What is her doctor most likely to tell her?
Which sentence uses a verb that agrees with its pronoun subject? a. One of the assistants in the shop don't work very hard. b. Many of the monster in Ezra's dra
How does the low economic and social status of women in underdeveloped nations contribute to a high total fertility rate (TFR)? a. Women in underdeveloped natio
Explain how Elizabeth I was able to bring a level of religious peace to England.
Do you agree with claims that early Rome had achieved a “balanced” government? Explain.
If it takes 72 muscles to produce human speech, if one of them stops what happens. No sound at all? Or a little unstable?
what is 49/30 as a decimal
Name the property used to make the conclusion. If 13=x, then x=13.
DNA replication occurs during which phase of the eukaryotic cell cycle?