aidenfink aidenfink
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Linette bought apples at $1.74 per pound. If she bought 5 pounds of apples, how
much did she pay?

Respuesta :

shannonvankeuren shannonvankeuren
  • 22-09-2021

Answer $ 8.70

Step-by-step explanation:

Multiply $1.74 by 5

Answer Link

Otras preguntas

calculate the acceleration of an apple of mass 200gm,when it falls towards earth.also find the acceleration of the earth towards the apple.(given mass of earth=
SUBJECT: Algebra LESSON: Multiplying Polynomials (x^3 + 2x − 3)(x^4 − 3x^2 + x)
Read each example, and determine the type of detail that is used. As a child, I remember watching flocks of geese fly off in search of a warmer climate each fal
Taxonomists study the way organisms grow and develop before they are_____
What was the goal of the League of Nations? to reduce military armaments and armies in Japan and Eastern Europe to promote the peace policies of the United Stat
Which of the following is correct
What changes took place in the amount of personal liberty women had between WWI & WWII?
You graph the function f(x)=-|×|-12in thestandard viewing window of -10 to 10. Will you beable to see the graph? Explain.​
Make n the subject of the formula t= square root of n+3/n
Comprehension - Finish the ParagraphUse the words in the box to finish the paragraph. Write the words youchoose on the correct blanks.royalrevolutionpersonalsoc