bdeskovich17a
bdeskovich17a bdeskovich17a
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of food cost ​$ 17.50. How much would spend on 3 bags of ​food?

Respuesta :

22joneam 22joneam
  • 22-09-2021

Answer:

$10.50 would be the cost for three bags

Step-by-step explanation:

17.50 divided by 5 gives you the cost for one bag which is $3.50. $3.50 multiplied by 3 gives you $10.50

Answer Link
Miguelmontel
Miguelmontel Miguelmontel
  • 22-09-2021

Answer:

10.5$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 bag=17.5$ ÷ 5 = 3.5$

Cost of 3 bags=3 x 3.5 = 10.5$

therefore he will spend 10.5 $

Answer Link

Otras preguntas

Are the light waves reflecting off a red stop sign longer or shorter than the waves reflecting off a Violet colored jacket
discuss how fossils provide evidence of change from the earliest life forms to those alive today
How many toes does a frog have
Explain why cells don't just continue to grow larger as organisms grow larger.
What are the factors of -72 that add up to -15
on a fishing trip camie and her friends covered 77 miles at an average speed of 28 miles per hour.How long did this trip take?
Which type of seismic waves produces the most severe ground movement?
Which of the following organic compounds is the main source of energy for living things?a.carbohydratesc.nucleic acidsb.lipidsd.proteins
Explain why cells don't just continue to grow larger as organisms grow larger.
You have had a class discussion on the following question:What are the pros and cons of keeping fit ? Now your teacher has asked you to write a composition on t