qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

Why do some streams and rivers cause more erosion and deposition than others?
Three tests were given to al participants. Afterwards each participant was able to  select a snack.But before the tests began, informed consent  was  obtained.
2. What is one advantage and one disadvantage of sexual reproduction? 3. What is one advantage and one disadvantage of asexual reproduction?
A bicycle rider sees a car up ahead, and slows down to avoid a collision. He starts off traveling at 15 m s and slows down to 5 m s in 7.5 s. Find the accele
How would you show that yeast was responsible for making the dough rise?
find the surface area of the space figure represented by the net
Which length and width are possible dimensions for the garden? l = 20 ft; w = 5 ft l = 20 ft; w = 10 ft l = 60 ft; w = 20 ft l = 55 ft; w = 30 ft
Why Hooke called the structures he saw in the cork cellular
Explain why the sum of 2 rational numbers is rational.
the reaction shown represents oxidation of ammonia. How many grams of water will be formed 160 g of ammonia reacts with that an excess of oxygen? Formula for NH