nerd09339 nerd09339
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

Five 15-oz bottles for $4.13, Unit price for each bottle.

Respuesta :

HE4TWAVER
HE4TWAVER HE4TWAVER
  • 25-09-2021

Answer:

$0.82 or eighty-two cents

Step-by-step explanation:

If the total price for 5 bottles is $4.13, that would mean we would have to divide by 5 to get the price for each bottle.

$4.13 ÷ 5 = 0.82

So therefore the unit price for each bottle is $0.82 or eighty-two cents.

, Hope this helps :)

Have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

write the sum using summation notation assuming the suggested pattern continues. -8-3+2+7+...+67
Need help please!!!!!
Name the segments that are skew to GC EF, DH, FH, AB BD, AB, EF, FH BD, EF, AC, FH FH, EA, AB, EF
URLs are directions that browsers follow in order to find specific web page files. What is the first part of the URL that is the standard system of commands tha
PLEASE HELP A. 4.5 B. 7.5 C. None D. 3.4 E. 5.9
A company manufactures tennis balls. when its tennis balls are dropped onto a concrete surface from a height of 100 ​inches, the company wants the mean height t
Please Help me? I need your help
Elena va a _____ a Perú en abril.
Select two ratios that are equivalent to 7:10. 21:30 17:20 10:13 26:40 35:50
Suppose a  is directly proportional to b, but inversely proportional to c. If a=2 when b=5  and c=9, then what c is when b=3?