dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

How many unique numbers do we use in Base 5
When Scuba Steph got back to the beach, she sat in the sun. After a little while, she noticed that there was a white, powdery residue on the sleeve of her wets
A certain minivan has a maximum carrying capacity of 1,200 pounds. If the luggage weighs 150 pounds, what is the maximum weight allowable for passengers?
what is 49.67 divided by 6 (step by step)
Kalil's monthly salary is $3,250, plus he earns 1.4% commission on his sales each month. Kalil's sales for July were $51,000. What were his total earnings for J
what measures the amount of displacement in a longitudinal wave
Express the given quantity as a single logarithm and simplify: 3logx+2log(y-2)-5logx
Rani bought 9 similar notebooks she gave the cashier $10 and received change of $5.05 what was the cost of 1 notebook
adds to -18 and multiplies to 27
How many people lived in Asia in 1900? How many in 2000?