tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

Fine the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form
Present tense: Los estudiantes___ la clase como interesante. (Describir)
define and explain cyberbullying with example​
What are some advantages and disadvantages of adopting technology based approaches to soil analyses
How is a planet different from a moon? A planet orbits around the sun, while a moon orbits around a planet. B planet orbits around a moon, while a moon orbits
A survey was taken of students in math classes to find out how many hours per day students spend on social media. The survey results for the first-, second-, an
what are the problems that a mechanical engineering students can solve in a local community?
Which is the graph of 5x + 4y ≥ 2?
How to solve this problem???
the area of a rectangle gets reduced by 9 square units if its length is reduced by 5 units and the breadth is increased by 3 units if we increase the length by