Nobodyishere7777 Nobodyishere7777
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the questions

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the question class=

Respuesta :

andrewgravley26
andrewgravley26 andrewgravley26
  • 22-10-2021

Answer:

35 cents per 1oz

Step-by-step explanation:

there is a slope of 1 so the cost of 1 oz is equal to (1,1)

Answer Link

Otras preguntas

hi all i need your help topic:Children in Tunisia watch an average of four hours of television daily. Write an article for your school magazine where you speak
In order to increase the amount of work completed, it is necessary to decrease the force applied to an object. decrease the time to do the work. increase the ti
is 16/9 and 20/11.25 and 24/13.50 equivalent?
Is △PMR similar to △SMN ? If so, which postulate or theorem proves these two triangles are similar? A.​ △PMR ​ ​is similar to ​ △SMN ​ ​ by the ​​​ ​ SSA Simila
Jill used 5⁄6 cup of flour and 1⁄3 cup of sugar. How much more flour than sugar did Jill use in her recipe?
Anna makes $100 a week. She spends $70 a week and saves the rest. She is saving to buy a $240 sound system. How long will it take her to save the money? 3 we
To fight the depression, the first thing roosevelt set out to do was to
If 90 is 30% of a number, what is 200% of the number.
A man who makes ointments and medicines is called an apothecary, but a woman who does the same runs the risk
what are some characteristics that entrepreneurs must have to be successful ?