vq27887p2k vq27887p2k
  • 24-10-2021
  • Mathematics
contestada

A company orders 28 box lunches from a deli for 204 $.40 if each box lunch cost the same amount what is the unit cost of each box lunch

Respuesta :

jaspreetkour
jaspreetkour jaspreetkour
  • 24-10-2021
Answer: $7.3
The total price is 204.40 for 28 boxes. So we need to divide the total price of how many were bought.

$204.40 / 28 = $7.8 for each box
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of this figure? A. 102 B. 132 C. 168 D. 340
What happen to china in late 1949?
what changes did the missouri compromise bring to the u.s map
Which of the following is the ribbon path to the cell styles button? (home tab | styles group) (styles tab | home group) (home tab | format group) (format tab |
Trey's family has been walking together for 20 minutes at least three days per week for the past four weeks. They already have so much more energy, and they wan
Write each common fraction as a sum of unit fractions how do i do it with 4/5
How does an ultrasound produce an image of a fetus in the mother’s uterus?
The Frist american revolution took place near??
Given the parent functions f(x)=5x-1 and g(x)=3^x-9, what is g(x)-f(x)?
List the elements of the sample space defined by the experiment. toss a coin twice.