yalbabymarii12
yalbabymarii12 yalbabymarii12
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help and explain the answer

Plz help and explain the answer class=

Respuesta :

toxininjector210 toxininjector210
  • 25-10-2021
$1.62 because 3 x 0.54
Answer Link
Amphitrite1040
Amphitrite1040 Amphitrite1040
  • 25-10-2021

Hey there!

If she bought 3 LBS (pounds) of bananas and they cost 54¢ per lb, then your equation should look like this: 3 × 0.54 = t and you should be able to find the answer from there!

t = result / how much he spent in total

Equation:

t = 3 × 0.54

3 × 0.54 = t

SIMPLIFY IT

t = 1.62

Therefore, Erin spent ≈ $1.62 (1 dollar & 62 cents)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

Answer Link

Otras preguntas

a republic is a government in which
Which zone of the ocean contains organisms that must be adapted to high wave action and possible exposure to air? Pelagic Intertidal Abyssal Benthic
Calculate the discriminant x2-2x+4=0 A.0 B.20 C.12 D.-12
twenty added to the sum of a number and six is twenty-seven
what was the purpose of the hawley smoot tariff of 1930?
A purpose of the Declaration of Independence was to explain the problems the colonists had with British rule. the reasons colonists formed the Continental Congr
Using index cards will improve a presentation because
What color do you think an object would be if it reflected all colors of the visible spectrum? A. The object would be black. B. The object would be yellow.
Latin had only three cases. True False
Which of the following nations felt the effects of Clinton's foreign policy? Haiti France South Korea Philippines Iraq Sudan