kiarahcole kiarahcole
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$26.45. What is the unit price of the pairs of socks​?

Respuesta :

rcd2tw46y6
rcd2tw46y6 rcd2tw46y6
  • 25-10-2021

Answer:

$5.29 per pair of socks

Step-by-step explanation:

26.45/5=5.29

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate. 2/5^5 Please HURRY I will mark brainliest
What are the four great inventions of ancient China?
A school ordered 5 boxes of paper. There were 28 sheets of paper in each box. How many sheets of paper did the school order in all?
Recycling reduces the amount of waste sent to community landfills. The less waste sent to landfills, the fewer landfills needed to dump the waste. This, in turn
HEEEEEELPPP NO ONE IS ANSWERING THIS QUESTION PLEASE HELP PLEASE
Simplify. −6i−44−−−−√ Enter your answer, in simplest radical form, in the box.
What is it that makes a piece of music sound sad or happy, frightening or triumphant?
help me please thank you
In science, observations are objective, but intereroes are subjective. True or False?
What is the answer to a/b=c for b