kyasnead4720 kyasnead4720
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

One box of salt contains 2.5 pounds and costs $2.51. How much is the price per ounce? Round to the nearest cent.

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 25-10-2021

Answer:

The price per ounce is  about 6 cents .

Step-by-step explanation:

2.5 pounds costs $2.51

      1 ounce cost $ ?

We need to convert the pounds to ounces so we can answer the question.

1 pound = 16 ounces

2.5 pounds = 2.5 *16 = 40 ounces

Substitute the 2.5 pounds by 40 ounces

40 ounces costs $2.51

     1 ounce cost $ ?

$? = (1 * 2.51)/ 40 = .06275 ≅.06

1 ounce is $.06 or  6 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is the ans. if you Round 5.42 to the nearest tenth
Javiers grandmother lives 120 miles away. It takes 1 hour to travel 40 miles by train. If Javier leaves at 7am it is reasonable to say he will arrive in his gra
true or false The Republican party is the oldest political party in the United States.
What are the integer solutions of the inequality |x| < 4? a. –3, –2, –1, 0, 1, 2, and 3 b. 0, 1, 2, 3, and 4 c. –4, –3, –2, –1, 0, 1, 2, 3, and 4 d. 0, 1
What was the relationship between trade and the spread of phoenician alphabet?
why can't you use the largest objective for some slides
What is a plant biologist referred as?
9 is 1/10 of 90 yes or no
the Government Printing Office is maintained by the legislative branch true or false
true or false The Republican party is the oldest political party in the United States.