tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

$10.982 to the nearest ten cents
Holly wants to invest $6,800.00 in a savings account. Determine the simple interest rate required for Holly's investment to grow to $16,500.00 in 14 years. Rou
Which student’s observations would prove more useful to a chemist?
Fashion Design - (please) name at least 3 of the Fashion Capitals around the world
help me out in this que ....Thank you​
per (b) यदि A(0, 4) र B(3, a) बीचको दूरी 5 एकाइ भए a को मान पत्ता लगाऊ ।” If the distance between A (0, 4) and B(3, of is 5 units then find the value of a​
Work out the perimeter of the triangle. 13.5 cm AtoB 60 cmCtoB ​
Diplomacy and alliances made during the revolutionary war ????
Please help me with this question step by step explanantion
HELP ME! How do you change the file type of an downloaded image?