flxffycottonn
flxffycottonn flxffycottonn
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Leroy buys 18 tins of dog food. He pays
£26.82. What is the cost of 1 tin of dog food?

(Also explain pls)

Respuesta :

ILoveUAE321 ILoveUAE321
  • 23-11-2021

Answer:

It is £1.49

Step-by-step explanation:

I am using unitary method.

To find the cost of 1 item Divide the cost with the umber of items.

26.82 / 18 = £1.49

Answer Link

Otras preguntas

An oval shaped walking path is 3/4 of a mile long. Amber walked 3 laps in 40 mins. How many miles per hour did she walk
If I have 24 peas growing a garden and 6 of them are white, what would the percentage be? What would 6 be in percent of 24
Which statements are true according to the order of operations? Choose exactly two answers that are correct. A. 7 • 6 + 4 = 7 • 10 = 70 B. 16 – (4 + 7) = 12 + 7
What would you not see if all the trees went extinct?
solve the system by the substitution method. xy=9 x^2+y^2=82
some soldiers in the early Roman army rode to the battlefield, dismounted, and then fought on foot. Did the later Roman army ever develop a cavalry?
15. Which of the following is not true of parenthetical elements? A. When one appears in the middle of a sentence, only one comma is needed. B. The informatio
ana completed 40 percent of her homework assignment.her assignment contains 30 math problems.how many problems does ana still need to complete
what is 360 in the ratio 1:8?
This bronze statue stood more than 100 feet high. it appears to have been the tallest statue in the hellestenic world. which of the following doe this statement