kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

What conclusion can you usually draw when you see this symbol at the beginning of a musical plece?
Evaluate the expresion shown .​
what occurred on July 4 ,1774?
Given f(x)=2x+25, find f(5).
Analyze the solution shown. 1. –|–x| = 7: given 2. |–x| = –7: multiplication property of equality 3. –x = 7 or –x = –7: definition of absolute value 4. x = –7 o
helpppppppppppppppppppppppp
52 – 4 > – 29 AND – 12 + 6 > 2 Solve and give answer in interval notation
Human Impact and Succession Quiz retake
Which statement best summarizes Gilman's "The Yellow Wallpaper"? O A. The summer mansion had yellow wallpaper on the wall, a garden outside, and several empty b
Can someone pls help me just look