mariahhalajko mariahhalajko
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost $16.24, how much would 7 gallon of milk cost

Respuesta :

SenorMathWiz
SenorMathWiz SenorMathWiz
  • 23-11-2021

Answer:

$28.42

Step-by-step explanation:

First let's calculate the cost per gallon.

We can do this by simply dividing the cost of 4 gallons by 4

1 gallon of milk cost 16.24/4 = 4.06

We want to find the cost of 7 gallons.

We can easily do this by multiplying the cost of one gallon by 7

7 gallons of milk cost 7 * 4.06 = $28.42

Answer Link

Otras preguntas

How did enslaved Africans create food that incorporated preserved West African culture?
19Drag each label to the correct location.Identify which actions were taken by Japan and which by the United States in relation to Pearl Harbor.destroyed eight
What is the measure of B?
Federal money is allocated for all of the following state programs and services EXCEPT: a. Public education b. Natural disaster relief c. Public safety d. Vehic
In the 1960's, the economic gap between blacks and whites wasclosing rapidly.a. trueb. false​
Mb= d + h Solve equation for b
Which technique would an author use to make sentences memorable
What important theme is implied in "The Turtle" from The Grapes of Wrath? Life, in all its forms, is resilient. sense of humor is important in life. Humans have
In a spreadsheet, you can use the function NORM.DIST(upper bound, μ, σ, TRUE) to find the area under a normal curve for values of x less than or equal to a spec
Please Help! I will give brainliest! This is my last. If i don't do this soon, I will fail my class.