bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

W is the midpoint of SV and T is the midpoint of SU . Complete the proof that TW=UV/2.
significance of the short story the ring by Bryan macmahon's​
Our first reaction when we see a spider is to shrink back and clear the room until the crawler is removed. unfair depictions in films or literature, spiders hav
Which point is incorrect
The Raven Argumentative essay
Data Pags Find the specific heat capacity of a liquid which takes 2 min to cool from 50°C to 40°C in vessel in which the same amount of water take 5m to cool th
A METEOR IS FALLING TOWARDS THE EARTH. IF THE MASS AND RADIUS OF EARTH ARE 6×10^24 AND 6.4×10^3 RESPECTIVELY. FIND THE HEIGHT OF METEOR FROM THE EARTHS SURFACE
PLEASE ANSWER ASAPPP50 POINTS Find the single equation of pair of straight lines passing through origin and parallel to the lines a1x + b₁y+c₁ = 0 and a2x + b2
15. The staff members of a school agreed to contribute 200 Birr each to make up a fund to help needy students in the school. Since then, two new members have jo
important factors to consider when choosing a best GPU​