Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Technology has failed to produce sufficient food as the world population grows
A vending machine sells chips at $0.40 and candy at $0.50. Last month, the vending machine yielded $139.80 with a sale of 298 items. how many packages of chips
Which organization served as the foundation for the FBI Pinkerton detective agent Texas rangers Scotland Yard Bow street runners
8 4/5 + 1 2/5 = I need tips on adding, subtracting, multiplying and dividing mixed numbers
110.4 divided by 4 show your work
I need help with 12-14. One answer will get thanks. The highest amount of answers will get brainliest.
What is the structure of the legislative branch?
Whats the answer to this? I'm out of ideas. 9 mi ≈ ____ km
What does the president do together with the State Department? limit the judicial branch appoint senators and judges fund the military and declare war negotiate
Following World War I, The United States’ economy could best be described as (5 points) booming—thanks to unharmed industry that quickly shifted to production o