demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The owner of a flower shop sells 18 roses for $90. What is the cost in dollars per rose?

Enter your answer in the box. Explain or show your thinking.

Respuesta :

tinchjeffrey tinchjeffrey
  • 25-01-2022

Answer:

Each flower cost an equivalent of $5 per flower. To get this answer you have to divide 90 by 18 to get the average cost of the flowers and stuff.

Answer Link
omglolol22 omglolol22
  • 25-01-2022
$5.

Explanation:
if there are 18 roses and the total cost is $90, you would want to divide 90 by 18. 90 divided by 18 is 5, therefore the cost of each rose is $5
Answer Link

Otras preguntas

“Ethnocentrism— the belief in the superiority of one’s own ethnic group—has taken hold in the world.” Do you agree or disagree? Explain.
change 36ac+9c/9c to a integral expression
What is South Sudan?
 Write a two- paragraph expository essay for either the United States or the Soviet Union supporting its involvement in Asia.
Find the volume of a cube with the given side length. 8 units A. 24 cubic units B. 64 cubic units C. 512 cubic units D. 4096 cubic units
x^2 - 6x + 5 = 0 Factor and check
Which invention has helped Georgians cope with the warm, humid climate? A) air conditioning B)automobiles C)the Internet D)television
If x = y + z and x + y =6 and x = 10, then z = _____? a. 4 c. 14 b. 8 d. 16
What percent of 140 is 3?
(94 -81 z)^3, when z = 25