demonslayertanjiro99
demonslayertanjiro99 demonslayertanjiro99
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The total cost of 5 boxes of pasta is $13.00. There are 12 ounces of pasta in each box. Each box of pasta costs the same amount.What is the cost, in dollars, for 1 box of pasta?

Respuesta :

ocqitlin ocqitlin
  • 25-01-2022

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

5boxes = $13

Write this as a ratio:

5boxes : $13

Divide by 5 on both sides. (Finding 1 box).

1box : $13/5

1 box : $2.6

$2.60

Answer Link
babylemonhead777
babylemonhead777 babylemonhead777
  • 25-01-2022
Each box costs $2.60. 13 divided by 5 is 2.6 and add a zero because it’s money and you get $2.60
Answer Link

Otras preguntas

describe Charlie before and after the surgery
HELPPPP pls look at image
What kind of function describes this situation?
9y= 5/7 solve as a fraction
ANSWER PLEASE!!!!! ASAP!!! THANKS!!
can someone please help me with this :( asap
4. Summarize Black Beauty, be sure to include text from Evidence from the text. Language arts
Is "Skinny, bizarre, domineering" elevated or loaded language
How do i change my profile picture on brainly
Hi can someone help me out with this question!