Childnameisno Childnameisno
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Mr flansburgh buys a 2 1/2 pound block of cheese. His family eats 1/3 of the block.how much cheese has mr flansburgh’s family eaten

Respuesta :

kricho991
kricho991 kricho991
  • 26-01-2022

Answer:

2 1/6

Step-by-step explanation:

2 1/2 - 1/3 = 2 1/6

Answer Link

Otras preguntas

1.A five pack of theater tickets cost $88.75 what is the unit price per ticket? 2.A 4 pack of monster cards costs $6.56, what is the unit price per card? 3.An
What is the least hydrophilic substance
need halp solving this step by step to further understand. please and thank you!
A plumber who quits his job in Indianapolis and moves to Orlando where additional plumbers are needed is said to be ___________________ unemployed
List 8 examples the human body maintains homeostasis.
In Part 3 of this field study, you determined percentages of land use around your home. Would you describe the area in your study as diverse? Support your answe
If current market interest rates rise, what will happen to the value of outstanding bonds? 1. They will rise. 2. They will remain unchanged. 3. There is no conn
Which line best shows the pain Jamie feels at this point
URGENT!!!!!!URGENT!!!!!!!! The balance on Taylor's credit card is $2000. It has an interest rate of 12.5%. She wants to compare the difference between paying $7
Why is it important for historians to use good quality sources? Relevant sources can be used to investigate a wide variety of historical subjects. Relevant sour