bambam12876 bambam12876
  • 26-01-2022
  • Business
contestada


I’ve been stuck on this question for a while. Does anyone know the answer ?

Ive been stuck on this question for a while Does anyone know the answer class=

Respuesta :

felipesierra213
felipesierra213 felipesierra213
  • 26-01-2022

Answer:

B. $9.33 per canoe

Explanation:

Variable Cost Per Unit = (Highest Activity Cost – Lowest Activity Cost) / (Highest Activity Units – Lowest Activity Units)

Highest Activity Cost = 2000

Lowest Activity Cost = 1700

Highest Activity Units = 7800

Lowest Activity Units = 5000

Variable Cost Per Unit = ($7,800 – $5,000) / (2000 – 1700)

Variable Cost Per Unit = ($2,800) / (300)

Variable Cost Per Unit = $9.33

Answer Link

Otras preguntas

the period from which we have written records is called history true or false
If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?
What is dynamic two way process that can be broken into six phases
Round 248,739 to the nearest hundred
-5 -9 -13 What is the value the expressionPlease help me plz.
What type of poem is Shakespeare’s “sonnet 18”
If 2 trains are going at the speed of sound then what is the speed they will stop at
Fill the blanks with correct form of estar. Emilio y Jimena van a pasar su luna de miel en Miami, Florida. Miami (1) ____ una ciudad preciosa.(2) ____ en la co
Claudia _______(ir) a hablar hoy con sus padres sobre el viaje a Costa Rica. Ella ________(ir) este verano con sus tíos. A.va, iré B.va, irá C.iré, va D.Irá
Mr. Jones, the science teacher, tells his students that energy cannot be created; it must be captured from the environment. He is talking about the __