angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to
buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

Respuesta :

Ashleycas37
Ashleycas37 Ashleycas37
  • 22-01-2015
Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient of 9/4 and 5/8
what are 4 ratios equivalent to 9:36
A-Plus Auto Body is painting flames on a customer's car. They need 2 1/2 pints of red, 3 pints of orange, 3/4 pint of yellow, and 7 pints of blue paint. They
what is the fourth angle of 82 , 78 , 90 degrees
What is the difference between a wedge and a screw?
how to write a story that would be represented by the ratio 1:4
How did the growing wave of immigration affect the rise of political machines? Political bosses gave little help to newly arrived immigrants because they could
A tennis player hits a 1.45 kg tennis ball with a racket of mass 2.5 kg. If he hits the ball with a velocity of 7.5 m/s and then stops, what impulse did he impl
Why did constitutional monarchy developed in ENGLAND while absolute monarchy continued in Russia?? A)Russia was less enconmically developed than ENGLA
on a coordinate graph, which of the following is true of quadrant 3?