destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

How does the energy available to organisms change within each feeding level of the pyramid? A. There is more energy available in the middle levels than in ei
need help with this, ASAP!
Casey Spends $50 a week on Entertainement period kelly spends 10% less than Casey and Morgan spends five dollars less than kelly. Which expression represents ho
The creation of approximately ten million refugees from 1947 – 1948 was a result of __________.
If yoko walks 1 block in 3 minutes, how long does it take her to walk from the school to the library
Which of the following solutions has a 1.0 M? A.0.050 mol of solute in 25.0 ml solution B.2.0 mol of solute in 500.0 ml of solution C.both answers are correct
Calculate the number of atoms of copper represented by 127.08 g of copper. 1. 1.20 × 1024 atoms 2. 2.00 atoms 3. 1.30 × 1024 atoms 4. 2.16 atoms
Sodium chloride will dissolve in water and the resulting solution will conduct electricity. 1. false 2. true
help I need help with the chart the most!!!
The interpretation of a halo around the moon as a sign of impending rain (or snow) stems from: