ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

How did persian leaders treat conquered peoples?
Show Work 280 centimeters into meters
What dose -less mean when added to a word?
Which substance takes the shape of and fills the volume of any container into which it is placed?
When was the first time mr. utterson encountered the name mr. hyde?
there are 5 different French books and 5 different Spanish books. How many ways are there to arrange them on a shelf if a) Books of the same language must be gr
Using the numbers 2,5,8, and 9 create a equation that equals 4
If all nerves could be made to heal rapidly, what groups of people might benefit?
What macromolecules should you associate with the nucleus
Multiply. (–9) ∙ (–4) a. –36 b. –13 c. 13 d. 36